Skip to Search Skip to Global Navigation Skip to Local Navigation Skip to Content

Faculty Senate Members

2014-2015

College of Architecture

James Dawes (2017)
Non-tenure Track Representative

Antonio Petrov (2015)
Department of Architecture

Suat Gunhan (2016)
Department of Construction Science and Management

College of Business

Edgar Ghossoub (2017)
Department of Economics

Glenn Dietrich (2017)
Department of Information Systems

Rajesh Bhargave (2017)
Department of Marketing

Martha Fasci (2015)
Department of Accounting

Woodie Spivey (2015)
Department of Entrepreneurship and Technology Management

Dan Sass (2015)
Department of Management Science and Statistics

Bennie Wilson (2015)
Non-tenure Track Representative

Natasha Burns (2016)
Department of Finance

Pepe Chang (2016)
Department of Management

College of Education and Human Development

Michael Moyer (2017)
Department of Counseling

Patricia McGee (2017)
Department of Educational Psychology

John Zhang (2017)
Department of Health and Kinesiology

Teresa Sellers (2017)
Non-tenure Track Representative

Howard Smith (2016)
Department of Bicultural-Bilingual Studies

Mark Giles (2016)
Department of Educational Leadership and Policy Studies

Emily Bonner (2016)
Department of Interdisciplinary Learning and Teaching

College of Engineering

Samer Dessouky (2017)
Department of Civil and Environmental Engineering

Randall Manteufel (2017)
Department of Mechanical Engineering

Ashok Nedungadi (2017)
Non-tenure Track Representative

Anand Ramasubramanian (2015)
Department of Biomedical Engineering

David Akopian (2015)
Department of Electrical and Computer Engineering

College of Liberal and Fine Arts

Joycelyn Moody (2017)
Department of English

Christopher Wickham (2017)
Department of Modern Languages and Literatures

John Nix (2017)
Department of Music

Alistair Welchman (2017)
Department of Philosophy and Classics

Jim Dykes (2017)
Department of Psychology

Robert Hard (2015)
Department of Anthropology

Libby Rowe (2015)
Department of Art and Art History

Chad Mahood (2016)
Department of Communication

Wing Chung Ng (2016)
Department of History

Debbie Menger (2016)
Non-tenure Track Representative

Vaidya Gundlupet (2016)
Department of Political Science and Geography

Richard Lewis (2016)
Department of Sociology

University College

Diane Abdo (2015)
Non-tenure Track Representative

College of Public Policy

Lloyd Potter (2017)
Department of Demography

Richard Harris (2017)
Department of Social Work

Branco Ponomariov (2015)
Department of Public Administration

Robert Tillyer (2016)
Department of Criminal Justice

Robert Ambrosino (2016)
Non-tenure Track Representative

College of Sciences

Christopher Packham (2017)
Department of Physics and Astronomy

Clyde Phelix (2015)
Department of Biology

Fengxin Chen (2015)
Department of Mathematics

Armando Arciniega (2015)
Non-tenure Track Representative

Harry Jarrett (2016)
Department of Chemistry

Turgay Korkmaz (2016)
Department of Computer Science

Yongli Gao (2016)
Department of Geological Sciences

Ex-Officio Members

Karen Daas
Chair, Faculty Senate

Rebekah Smith
Past Faculty Senate Chair

Jill Hernandez
Secretary of the General Faculty/University Assembly

Elaine Sanders
Chair, Graduate Council

Marian Martinello
Chair, Retired Faculty Association

Edwin Barea-Rodriguez
Representative, Department Chair's Council