Skip to Search Skip to Global Navigation Skip to Local Navigation Skip to Content

Standing Committees


Committee on Committees

The charge of this committee is to assist the President in the appointment of UTSA standing committees. In submitting nominations for members of standing committees to the President, the Committee shall, in all cases, provide a panel containing at least three names for each committee vacancy. The Committee shall elect its own chairperson. Members shall serve four-year terms except for the student member who shall serve a one-year term, and the alumnus who shall serve a two-year term. No member shall be eligible to serve more than two consecutive terms. The Committee is responsible to the President.

Structure: 11 members

1 faculty member from each college (7 total)
2 faculty members appointed by the President
1 member of the UTSA Alumni Association
1 student

Members:
Shelley Roff, Chair Associate Professor, College of Architecture 8/31/2016
Keith Fairchild Associate Professor, College of Business 8/31/2015
Roxanne Henkin Professor, College of Education and Human Development 8/31/2017
Hai-Chao Han Professor, College of Engineering 8/31/2016
Renee Cowan Assistant Professor, College of Liberal and Fine Arts 8/31/2017
Corey Sparks Assistant Professor, College of Public Policy 8/31/2015
Orkid Coskuner-Weber Assistant Professor, College of Sciences 8/31/2014
Sue Hum Associate Professor, College of Liberal and Fine Arts 8/31/2016
Maricela Oliva Associate Professor, College of Education and Human Development 8/31/2016
Randy Vogel UTSA Alumni Association 8/31/2015
Zack Dunn Student Representative 8/31/2014

Last updated 8/26/2013